fpu
04 خرداد 1402 - 16:25

اظهارات مداخله جویانه فرانسه درباره آزمایش موشک خیبر توسط ایران

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با تکرار اتهامات مداخله جویانه آزمایش موشک بالستیک دوربرد (خیبر) توسط ایران را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خواند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه امروز در اظهاراتی مداخله جویانه در امور داخلی ایران، آزمایش موشک بالستیک دوربرد (خیبر) توسط ایران را محکوم کرد.

وی در اظهارات مداخله جویانه خود مدعی شد: «این اقدام ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است که در سال 2015 به تصویب رسید.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه همچنین با طرح اتهامات تکراری غرب علیه برنامه‌ی هسته‌ای ایران کرد مدعی شد که این فعالیت‌ها در شرایط تشدید برنامه هسته‌ای ایران نگران‌کننده‌تر است.

پیشتر در سال 2018 نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در واکنش به نشست شورای امنیت با موضوع آزمایش موشکی ایران و قطعنامه 2231 طی بیانیه ای اعلام کرد: همه فعالیت های مرتبط با موشک بالستیک ایران کاملا در انطباق با قطعنامه 2231 شورای امنیت بوده و این آمریکاست که این قطعنامه را به صورت کامل نقض کرده است.

همزمان با آزاد سازی خرمشهر و ایام مبارک دهه کرامت، موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خیبر با حضور امیر آشتیانی وزیر دفاع رونمایی شد.

موشک خیبر (خرمشهر4) یکی از پیشرفته‌ترین موشک‌های طراحی شده توسط متخصصان سازمان هوافضای وزارت دفاع است که برد آن 2000 کیلومتر بوده و مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار با وزن 1500 کیلوگرم است.

این موشک برای ایجاد قابلیتهای تاکتیکی، به یکی از پیشرفته‌ترین موتورهای سوخت مایع تجهیز گردیده و به نحوی طراحی شده است و موتور در مخزن سوخت قرار گرفته که این امر باعث کاهش طول موشک به حدود 13 متر شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238099